مستند

بسیاری از مردم معتقدند که بعلت عدم وجود امکانات در ایران، مستندهای ساخته شده از حیات وحش دارای کیفیت نمی باشد. ولی بنده کاملا با این مسئله مخالفم. نه اینکه این مسئله را بطور کل منتفی بدانم.

بلکه حتما موافقید که امکانات موجود در ایران امروزه خیلی بیشتر از 10 سال پیش اروپا و آمریکا است. ولی با این حال کیفیت مستندهای ساخته شده و یا حتی ساخته نشده  در ایران از کیفیت مستندهای 10 سال پیش اروپا نیز کمتر است.

چرا؟

واقعیت اینست که مستند سازان حیات وحش ایران کمی بی سلیقه گی به خرج می دهند و کم کاری می کنند.
مستند سازی فقط این نیست که دوربین برداشته و فیلم بگیریم. پس از فیلم برداری بر روی هر سکانس باید از لحاظ رنگ کار شود. صدا گذاری شود. چرا که همیشه صدای گرفته شده مناسب نیست. کارگردانی شود. و مهم تر از همه اینکه سرعت بالا رود.
متأسفانه کارگردانان ایرانی کمی کند هستند و به سرعت اهمیت نمی دهند. در صورتیکه در بعضی جاها یک صحنه باید کمتر از 1 ثانیه نشان داده شود.

بعنوان نمونه می توانید مستند Speed of Life را ببینید. شاید از لحاظ علمی مطلب خاصی نداشته باشه ولی از لحاظ تصویر برداری و کیفیت و کارگردانی شاهکاره

/ 7 نظر / 31 بازدید
دام زیست

موافقم[گل]

دستان علوی

با سلام من هم عاشق مستند سازی و تحقیق درباره حیات وحشم . مخصوصا حیات وحش ایران . به نظرم یکی از دلایل مهم کمبود فیلم از حیات وحش در ایران این است که حیات وحش ایران به عقیده بسیاری از کارشناسان و مستند سازان ، گریزنده ترین حیات وحش جهان است . حتی گروه های برتر مستندسازی جهان مثل گروه شبکه بی بی سی تا به حال نتوانسته اند فیلم جالبی از حیات وحش ایران تهیه کنند . اگر مایل بودید سری به وبلاگم بزنید . ببخشید شما بچه کجا هستید ؟؟؟؟ من بچه اصفهانم ولی اصالتا اصفهانی نیستم . حامی گرگ های ایران

رویا

سلام. خدا رو شکر که من وبلاگ شما رو دیدم یه سوال داشتم نمیدونم چند وقته که مستند می سازید و چیا ساختید تا الان اما لطفا منو راهنمایی کنید. من یه خبرنگارم که مدتیه از درون خیلی این حس میاد سراغم که برم دنبال یاد گرفتن فیلم برداری و مستند سازی اگر چه تا حالا کار نکردم توی این فضا ها و فقط دارم از طریق اینترنت یه سری اطلاعات جمع میکنم و مستند های گوناگونی رو میبینم. بسیار خوشحال میشم که منو راهنمایی کنید لازمه ی وارد شدن در این وادی چی هست از نظر حرفه ای روحیه ی فردی و سایر مسائل ممنون بازم سر میزنم به وبلاگتون یا حق بای

دام زیست

با سلام خوشبختانه در سالهای آخر دهه 70 یک گروه از بی بی سی به ایران اومدن و حتی به شهر ما(بیجار - کردستان) هم اومدن و فیلمهای جالبی گرفتن. البته اکثرا حیواناتی که در فیلم حظور داشتن دست آموز بودن. یادمه یه مار بوا رو آورده بودن و ازش تو یه صحنه فیلمبرداری کردن در حالی که در ایران فقط یک نوع بوا یافت میشه به نام بوای شنی که اندازه و طولش اصلا به مارهای بوای دیگر دنیا که هر کدوم حداقل طولی معادل یک مینی بوس دارن نمیرسه و فقط در صحراهای دارای شن روان زندگی میکنه نظر بنده کار شاقی نکردن چون هر کسی که بتونه حیوان وحشی رو پرورش بده میتونه به راحتی ازش فیلم هم بگیره. مهم اینه که بتونی وارد عرصه زندگی وحشی حیوانات بشی البته نباید مزاحمشون شد تا اونها هم احساس امنیت کنن و بتونن نقش واقعی شون رو برات بازی کنن. که این امر مستلزم تجربه بسیار بالا و شناخت مستند ساز به نحوه زندگی اون حیوانه. البته چاشنی شانس رو هم نباید فراموش کرد. نظر ادامه دارد...

دام زیست

. . . تازه مشکلات عدیده دیگری هم گریبان مستند سازان رو میگیره. مانند بیماری های ناشناخته و دور از انتظار که باید در مورد بیماری های خاص هر حیوان هم اطلاعات دقیقی داشت وگرنه کلای مستند ساز پس معرکه اس.یادمه گروه بی بی سی از یک جغد(شاه بوف) که شب هنگام یک موش رو شکار کرد در کنار پله های تخت جمشید تصویر گرفته بودند.

دام زیست

درضمن ما ایرانی ها از بی بی سی هم بهتر میتونیم فیلم مستند حیات وحش بسازیم فقط مشکل اصلیمون نداشتن وسایل فوق حرفه ای و پیشرفته اس که باید برای یک کلیپ 5دقیقه ای کلی هزینه کنیم!!!!!!وگرنه استعدادهای زیادی در تمامی ایران وجود داره که میتونه شکوفا بشه. من مطمئن هستم روزی میرسه که مستند حیات وحش مستند سازان ایرانی حرف اول رو تو دنیا میزنه فقط باید پشتکار داشت و سخت تلاش کرد. به امید اون روز. البته شاید من و امثال من نباشیم ولی روحموم بی خبر نمیمونه. انشاالله.

دام زيست

با سلام درسته كه برخي ايراني ها تنبل و حاضر خور هستند ولي اين مسئله اپيدمي نيست. در آخر نظر قبل عرض كردم كه يكي ديگر از عوامل ساخت مستند پشتكار فيلمسازه كه برخي با ديدن شرايط سخت خيلي زود پا پس ميكشن. شرايط سخت ميتونه كمي بودجه باشه، ميتونه سختي شرايط جوي و . . . باشه ولي در صورتي كه شخص با شناخت، هدفدار و برنامه ريزي شده قدم برداره مطمئنا موفق ميشه.