به برکت آرشیو صدا و سیما

یه دفعه به ذهنم رسید برای دیدن مستند «از ماه تا ماهی» یه سری به آرشیو برنامه های صدا و سیما بزنم. خوشبختانه تونستم تمام قسمت های این مستند رو ببینم.

راستش یه کم جا خوردم. انتظار خیلی بیشتر از این رو داشتم.تیتراژ اول و آخرش جالب بود. ولی اشکالات خیلی زیادی به نظرم داشت. البته با عذر خواهی از سازنده ولی باید اشکالات گفته بشه تا رفع بشه.

نحوه نقل داستان بسیار کودکانه است. من از سیبری اومد... اسم من درناست...

نویسندگی داستان بسیار ضعیف است.

مستند بسیار پراکنده است و نمی توان به آن مستند گفت. (مستند واقعی) به نظر من فقط یک گزارش از مشاهدات یک گردشگر است.

در بعضی از بخش ها صدا گذاری دارای اشتباهات بسیار فاحشی است. مثلا تکرار صدای زمینه حیوانات، صدا گذاری مصنوعی و...

و تحت تاثیر حمایت از حقوق حیوانات. مستند در جستجوی پلنگ ایرانی کاملا به این موضوع پرداخته بود و بسیار عالی بود. ولی باید معلوم باشد که مستند مایل به رساندن چه پیامی است.

پشت صحنه مستند هم بسیار ناراحت کننده بود. به جای اینکه هیجان ساخت مستند را به بیننده منتقل کند، بیشتر سختی ها و مشکلات را به رخ بیننده می کشید تا به بزرگ کردن کار خود بپردازد.

ولی ساخت این مستند بصورت خانوادگی که آقای میرصادقی به همراه همسر خود این کار را انجام داده اند جای تقدیره.

کیفیت تصاویر هم خوب بود.

/ 5 نظر / 31 بازدید
amir

سلام،از شما ممنونم برای نقدتون،ولی امکانش هست که خودتون رو معرفی کنید که بدونم چه کسی این نقد رو نوشته؟

رکوعی

مطلب رو خودم با اینکه من پشت صحنه را ندیدم ولی در ایران پشت صحنه ها اغلب از سختی کار می گویند نه انتقال تجربه و نحوه ی کار در محیط . در جواب این دوستمون امیر آقا هم باید می گفتید ، یه مخاطب این نظرو داده ، کار برای مخاطب ساخته می شود نه برای خود مستند ساز و اگر از همه لحاظ فاقد کیفیت باشد میتواند مخاطب انتقاد کند ، البته این مستند این طور نبود ولی بیش تر منظره بود تا حیات وحش . ایشون اگر یک ساندویچ بخرد و درون آن یک مورچه باشد بی شک از فروشنده و ... انتقاد می کند .

انجمن دوستداران محیط زیست اردکان

سلام شما را لینک کردیم در صورت تمایل ما را با نام انجمن دوستداران محیط زیست اردکان لینک کنید.

آرش محرمی

من هم مستند رو دیدم. خوب بود ولی من هم انتظار بیشتری داشتم. و البته مثل بیشتر مستندهامون تصاویر کمی از موضوع اصلی داشتیم. فکر میکنم باید کمی فرصت بدیم تا ساخت مستند حیات وحش بیشتر جا بیفته.

9دی

سلام.ببخشید فیلمنامه برای فیلم مستند چه ویژگی های داره و در کل چطوری نوشته میشه