مستند سازی
برای ساخت مستند حیات وحش به ما بپیوندید.
قالب وبلاگ

بهمن وفایی نژاد (Benny Rebel)بهمن وفایی نژاد یکی از مستند سازان ایرانی است که در آلمان مشغول فعالیت است و مستند زیبای 2 قسمتی وی در مورد ایران واقعا دیدنی است. در مطالب قبلی کمی در مورد ایشان نوشته بودیم. ایشان در گفتگویی که با وبلاگ ما داشتند مواردی را از مستند سازی در ایران و درد دل های خود ذکر کردند که در ادامه بخش هایی از صحبت های ایشان را ذکر می کنیم.

 «

مستند سازی به این خاطر در ایران خوب نیست که مستند سازان ایرانی قلبشان برای حیوانات نمی تپد. وقتی فکر شما پول باشد، هنرت نمی تونه پیشرفت کنه.

...

یک مسئله دیگر هم که خیلی مهم است اینه که شما اگر می خواهید فیلم یا عکس از حیات وحش بگیری و کارت جالب و موفق باشه باید خیلی اطلاعات در رابطه با حیواناتی داشته باشی که روشون می خواهید کار کنید. هرچه شما بیشتر در رابطه با حیوانات بدانید تصویر شما و فیلم شما بهتر خواهد شد. اینجا در اروپا بیشتر فیلمبردارها و عکاسان طبیعت حیوان شناس و طبیعت شناس هستند. خود من 30 سال است که دارم کتاب های مختلف در رابطه با حیوانات می خوانم. از آن گذشته من یک دوره محیط بانی در آفریقا دیدم و چندین سال زندگیم را کنار حیوانات وحشی گذراندم. در ایران متأسفانه نه کتابی در این رابطه وجود دارد نه استادی که شما بتوانید چیزی از او یاد بگیرید. حتی خود محیط بانان در ایران از طبیعت ایران و حیوانات آن در نمی آورند. آن استادهایی که ما در آفریقا داریم من در ایران نتونستم پیدا کنم. البته کسانی هستند که مقداری اطلاعات دارند؛ ولی کار آنها قابل مقایسه با کار استادان دیگر در آفریقا نیست.


یک مسئله دیگری هم که در ایران وجود دارد اینست که کسانی که در این راه کار می کنند از همدیگر خوششان نمی آید. به جای اینکه با همدیگر همکاری کنند و یک فیلم با کیفیت بسازند معمولا با همدیگر می جنگند و هر کسی کوزه خودش را درست می کند. خیلی هاشون هم فکر می کنند که در دنیا شماره 1 هستند و احتیاجی به یاد گرفتن از کسی یا همکاری با کسی را ندارند. این هم یکی از دلیل ها است که ایران در این قسمت و در خیلی از قسمت های دیگه پیشچیز را میدانم. وقتی من مغرور باشم و فکر کنم که همه چیز را میدانم، دیگر احتیاجی نیست که من چیز جدیدی یاد بگیرم. این متأسفانه هم بین عکاسان ایرانی و هم بین فیلمبرداران ایرانی زیاد است؛ که خودم چندین بار این را دیدم.

...

از این هم گذشته کار کردن در ایران راحت نیست. چون گرفتن مجوزها و کارهای اداری اش خیلی سخت است که فقط دردسر درست می کند و وقت شما را می گیرد.

و چون در ایران بیش از حساب شکار می شود، حیوانات خیلی از انسان ها می ترسند و خیلی سریع فرار می کنند.

...

با تمام این مشکلات من مطمئن هستم که شما می توانید در ایران و در دنیا موفق باشید و فیلم های عالی و درجه 1 بسازید:

اگر قلبتان برای حیوانات و طبیعت بتپد نه برای پول.

اگر شما کارتان را جدی بگیرید و از اول بطور حرفه ای جلو بروید.

اگر شما هنرمند باشید.

اگر شما از دستگاه های حرفه ای خوب استفاده کنید.

اگر تیم شما حرفه ای و با حوصله باشد.

دوستدار شما؛ بهمن

»

ایشان هم اکنون مشغول فیلمبرداری در کشور تانزانیا هستند.

[ ۱۳٩۱/٧/۱۸ ] [ ۱:٠۸ ‎ق.ظ ] [ یک مستند ساز ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

من عاشق ساخت مستند و فیلمبرداری از طبیعت و حیوانات هستم.