مستند سازی
برای ساخت مستند حیات وحش به ما بپیوندید.
قالب وبلاگ

یه دفعه به ذهنم رسید برای دیدن مستند «از ماه تا ماهی» یه سری به آرشیو برنامه های صدا و سیما بزنم. خوشبختانه تونستم تمام قسمت های این مستند رو ببینم.

راستش یه کم جا خوردم. انتظار خیلی بیشتر از این رو داشتم.تیتراژ اول و آخرش جالب بود. ولی اشکالات خیلی زیادی به نظرم داشت. البته با عذر خواهی از سازنده ولی باید اشکالات گفته بشه تا رفع بشه.

نحوه نقل داستان بسیار کودکانه است. من از سیبری اومد... اسم من درناست...

نویسندگی داستان بسیار ضعیف است.

مستند بسیار پراکنده است و نمی توان به آن مستند گفت. (مستند واقعی) به نظر من فقط یک گزارش از مشاهدات یک گردشگر است.

در بعضی از بخش ها صدا گذاری دارای اشتباهات بسیار فاحشی است. مثلا تکرار صدای زمینه حیوانات، صدا گذاری مصنوعی و...

و تحت تاثیر حمایت از حقوق حیوانات. مستند در جستجوی پلنگ ایرانی کاملا به این موضوع پرداخته بود و بسیار عالی بود. ولی باید معلوم باشد که مستند مایل به رساندن چه پیامی است.

پشت صحنه مستند هم بسیار ناراحت کننده بود. به جای اینکه هیجان ساخت مستند را به بیننده منتقل کند، بیشتر سختی ها و مشکلات را به رخ بیننده می کشید تا به بزرگ کردن کار خود بپردازد.

ولی ساخت این مستند بصورت خانوادگی که آقای میرصادقی به همراه همسر خود این کار را انجام داده اند جای تقدیره.

کیفیت تصاویر هم خوب بود.

[ ۱۳٩۱/۱/٢۸ ] [ ٦:٥۱ ‎ب.ظ ] [ یک مستند ساز ] [ نظرات () ]

یکی از دوستان خبر پخش مستند «از ماه تا ماهی» را از شبکه 2 برایم فرستاد. ولی متأسفانه به علت مشغله کاری نتوانستم آن را تماشا کنم. ولی یه گشتی داخل اینترنت زدم و توانستم صحنه هایی از آن را توی اینترنت ببینم. واقعا صحنه های قشنگی بود.

این مستند ساخت جناب آقای سید مانی میرصادقی است که در 5 قسمت توسط شبکه PRESS TV طی مدت 6 سال ساخته شده است.

سید مانی میرصادقی

در قسمت اول این مستند، به حیات وحش پرندگان بومی و مهاجر کشور پرداخته. در قسمت دوم به زندگی سم دارانی مثل کل، بز، میش، گوزن، آهو و گورخر پرداخته شده و در قسمت سوم شاهد زندگی یوزپلنگ آسیایی هستیم. در قسمت چهارم این مستند هم به زندگی ماهی های ایرانی در آب های شور و آب های شیرین اشاره شده و در قسمت پنجم هم پشت صحنه ساخت این مستند به تصویر کشیده شده است. شایان ذکر است در این مستند تصاویری همانند قلاده کردن یوزپلنگ و گوزن های خجالتی وجود دارد.

[ ۱۳٩۱/۱/٢٤ ] [ ٦:۱۸ ‎ب.ظ ] [ یک مستند ساز ] [ نظرات () ]

سلام دوستان

بنده یکی از علاقه مندان به مستند سازی حیات وحش و طبیعت هستم. این وبلاگ را راه اندازی کردم تا بتونم از طریق آن یه گروه راه بیاندازیم و بتونیم مستندهایی زیبا بسازیم. بنده خودم تخصصم فیلمبرداری است.

تخصص های مورد نیاز:

1- فیلم برداری

2- جانور شناسی

3- نویسندگی

4- مجری گری

5- گویندگی

6- تدوین

7- صدابرداری

8- کمک های اولیه

 البته بهتر است که هر نفر چند تخصص داشته باشد.

[ ۱۳٩۱/۱/٢٠ ] [ ۱٢:۱٥ ‎ب.ظ ] [ یک مستند ساز ] [ نظرات () ]

اولین جلسه هماهنگی ساخت مستند با یکی از دوستان که به جمع ما پیوسته اند امروز برگزار شد. در این جلسه به تبادل اطلاعات در مورد تخصص های هر شخص پرداخته شد و پیشنهاداتی برای کار مطرح شد و چالش های پیش رو مورد بررسی قرار گرفت.

[ ۱۳٩۱/۱/۱٤ ] [ ٧:٢٤ ‎ب.ظ ] [ یک مستند ساز ] [ نظرات () ]

قسمت دوم این مستند زیبا پخش شد و پرده از روش های دیگری از ساخت این مستند برداشت.

مخصوصا بخش فیلمبرداری از خرس ها. واقعا عجیب است. فیلمبرداری از خرس مادر با طوله هایش از فاصله 4-5 متری. نمی دانم خرس های ایران با این خرس ها  فرق دارند یا اینکه کارهایی بلد هستند که ما نمیدانیم. بعنوان مثال در مستند در جستجوی پلنگ ایرانی با رسیدن به فاصله 20 متری، خرس وحشی شد و شروع به حمله کرد.

[ ۱۳٩۱/۱/۱۳ ] [ ۱:۱٢ ‎ب.ظ ] [ یک مستند ساز ] [ نظرات () ]

امروز پشت صحنه ساخت مستند پرواز بر فراز زمین از شبکه 3 پخش شد.

من به شخصه آنقدر جذب صحنه های زیبای این مستند شده بودم که فکر می کردم بسیاری از صحنه های آن ساختگی است و واقعیات ندارد. مثلا در استودیو تصویر برداری شده است. اما با دیدن پشت صحنه آن متوجه شدم که چقدر زحمت پشت ساخت این مستند خوابیده است.

صحنه هایی که تصاویر پرواز اردک ها به تصویر کشیده می شود، گم شدن اردک ها درون شهر، پرواز با پاراگلایدر برای به تصویر کشیدن پرواز کرکس ها، آموزش بچه اردک ها و بسیاری زحمات دیگر که حاصل آن این مستند بسیار زیباست.

[ ۱۳٩۱/۱/۱۱ ] [ ٥:۳۱ ‎ب.ظ ] [ یک مستند ساز ] [ نظرات () ]

دیشب به طور اتفاقی برنامه «مستند 4» را دیدم. در حال گفتگو با آقای فتح الله امیری، سازنده فیلم «در جستجوی پلنگ ایرانی»، «حیات وحش ایلام» و «زندگی در کسوف» بود. برام خیلی هیجان داشت که این مستند ساخته شده رو ببینم. بعد از گفتگو مستند «در جستجوی پلنگ ایرانی» را بطور کامل نمایش داد. واقعا خسته نباشید.

مستند جالبی بود و در نوع خودش در بین مستندهای ایرانی بی نظیر.

در جستجوی پلنگ ایرانی

تصویر برداری این مستند از کیفیت قابل قبولی برخوردار بود و کیفیت رنگ تصاویر نسبت به سایر مستندها خوب بود. هرچند تا حد مطلوب راه زیادی است.

در ابتدای مستند داستان پردازی آن زیاد روال خوبی را طی نمی کرد و بین موضوعات مختلف پرش می کرد ولی با جلو رفتن مستند این مطلب یک روال صحیح به خود گرفت.

گویندگی مستند در جایی رسمی و در جایی محاوره ای بود. و در چند مورد به علت ضبط های با تجهیزات متفاوت صدا تغییر می کرد که زیاد جالب نبود.

ساخت تجهیزات ابداعی فیلمبرداری نیز قابل تقدیر است.

اما در کل بهترین مستندی بود که در ایران ساخته شده و دیده ام.

به امید روزی که مستندهای ایرانی قابل رقابت با مستندهای روز دنیا شود.

[ ۱۳٩۱/۱/٤ ] [ ۱٠:٤٩ ‎ق.ظ ] [ یک مستند ساز ] [ نظرات () ]

سال نو مبارک

به مناسبت سال جدید شبکه 3 یک مستند زیبا پخش می کند که واقعا حرکت جدیدی در ساخت مستند حیات وحش محسوب میشه.

هر روز حدود ساعت 4:30 شبکه 3 فراموش نشود.

 مستند پرواز بر فراز زمین

این مستند که با نام «پرواز بر فراز زمین» (Earth Flight) ساخته شده است به نمایش پرواز پرندگان و ماهیان درون هوا می پردازد. این مستند با حرکتی جدید پرواز پرندگان را از زوایای مختلف نمایش می دهد.

تکنیک جدید فیلمبرداری استفاده شده در این مستند، حرکت بسیار جدید و زیبایی است. سازنده احتمالا با نصب تعداد زیادی دوربین فیلمبرداری بر روی بدن پرندگان، توانسته اند این تصاویر زیبا را ثبت کنند.

[ ۱۳٩۱/۱/٢ ] [ ٥:۳٠ ‎ب.ظ ] [ یک مستند ساز ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

من عاشق ساخت مستند و فیلمبرداری از طبیعت و حیوانات هستم.